Uudised

CGI lõi Häirekeskusele uue elusid päästva võimekuse

Eesti, 12. veebruar 2018 -  

CGI Eesti andis Häirekeskusele üle unikaalse tarkvaralahenduse, mis võimaldab Eestis vastu võtta autoavariist teatavaid automaatseid hädaabikõnesid ehk eCall-e ja suurendada elude päästmise tõenäosust, kui raskesse liiklusõnnetusse sattunud inimesed ei saa ise abi kutsuda.

Unikaalsete ja keeruliste tarkvaralahenduste loomise poolest tuntud CGI Eesti AS on vamis saanud ja Eesti riigile üle andnud n.n eCall ehk automaatsete hädaabikõnede rakenduse. Häirekeskuse tellimusel ja koostöös Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskusega (SMIT) loodud tarkvararakendus võimaldab vastu võtta autoavariist teatavaid automaatseid hädaabikõnesid ehk eCall kõnesid ja sellega päästa elusid ka juhul, kui liiklusõnnetusse sattunud inimesed ei saa ise abi kutsuda ja õnnetusel pealtnägijaid polnud. Vastava süsteemiga peavad olema varustatud kõik alates 31. märtsist 2018 Euroopa Liidu liikmesriikides müügile tulevad sõiduautode uued mudelid ning iga riik peab olema valmis automaatkõnede vastuvõtukse. Tänu CGI loodud rakendusele on Eestil see võimekus nüüd olemas.

eCall on automaatne hädaabi teavitussüsteem, mis aktiveeritakse tõsise õnnetuse korral automaatselt sõidukisiseste anduritega või käsitsi, tehes automaatselt kõne Häirekeskusele koos abivajaja asukoha ja muu vajaliku infoga.

Uudist kommenteerinud AS CGI Eesti ärijuht ja eCall projekti eestvedaja Erik Tiits ütles, et kõnealuse rakenduse mõju rahvatervisele ei pruugi küll veel lähiaastatel olla suur, aga see on suurepärane näide üha rohkem digitaliseeruvast tulevikust. „Tarkvarafirmade võimekus luua inimeste elukvaliteeti parandavaid nutikaid IT-lahendusi aina kasvab ning riigil tellijana on siin suurepärane võimalus olla teenäitajaks ja Eesti e-eduloo taastootjaks,“ ütles Erik Tiits.

CGI ja Eesti Häirekeskuse hea koostöö ulatub aastate taha - 2014. aastal lõi CGI kiiret digikaardipõhist infovahetust Häirekeskuse ning kiirabi- ja päästeautode vahel võimaldava geoinfosüsteemi GIS-112, mis tunnustati Eesti aasta logistikateoks ning nomineeriti World Summit Awards 2015 innovaatilisemate IT- lahenduste auhinnale.