Primary tabs

Tallinn, 19. June 2015

TTÜ innovatsiooni- ja ettevõtluskeskus Mektory esitles 19. juunil TTÜ–Mektory satelliidiprogrammi teostatavuse analüüsi ja uuenenud kontseptsiooni. Lisaks projekti tutvustusele ja esitlustele allkirjastati koostöölepe TTÜ–Mektory satelliidiprogrammi kahe uue koostööpartneriga – Telegrupp AS ja CGI Eesti AS.

TTÜ–Mektory satelliidiprogramm on üleülikooliline, rahvusvaheline ja interdistsiplinaarne initsiatiiv, mida viiakse ellu koostöös teadus- ja ettevõtluspartneritega nii Eestist kui välismaalt.

Tegemist on tudengisatelliidi programmiga, kus läbi praktilise õppe omandavad tudengid reaalseid teadmisi ja kogemusi inseneeria ning kosmosetehnoloogia valdkondades.

“TTÜ esimese satelliidi ehitus on jõudmas juba kolmanda vaheverstapostini. Valminud on satelliidiprojekti teostatavuse uuring koos uuenenud tehnilise konseptsiooni ja graafilise mudeliga. Tudengimeeskonnad tutvustasid seniseid arenguid ja plaane ning said ekspertidelt tagasisidet. Lisaks esitlesime satelliidi visuaalseid detaile, komponente ja täpset missiooni. Tänane päev on oluline veel seetõttu, et nüüdsest algab intensiivsemalt ka satelliidi füüsiline ehitamine. Esitlusel näitasime ka satelliidi maapealse prototüübi kerestruktuuri. Töö jätkub alasüsteemide projekteerimise ja ehitamise kallal,” rääkis TTÜ–Mektory kosmosekeskuse juht Mart Vihmand.

Lisaks projekti tutvustusele ja esitlustele allkirjastati koostöölepe TTÜ–Mektory satelliidiprogrammi kahe uue koostööpartneriga – Telegrupp AS ja CGI Eesti AS.

Tarkvaraarendusettevõtte CGI Eesti kosmosemeeskonna projektijuhi Kaarel Hansoni sõnul ootab CGI põnevusega koostööd TTÜ esimese kosmosemissiooniga. „Toome tudengiteni varasemad kosmosealased kogemused ja teadmised ning loodetavasti kasvatame seeläbi tulevasi andekaid kosmosespetsialiste. Tänu CGI aastatepikkusele kogemusele kosmoseprojektidega ja koostööle Eesti esimese satelliidi ESTCube-1 missioonil oleme saavutanud märkimisväärse vilumuse missioonijuhtimistarkvara arendamises ning saame seda kogemust ka TTÜ missiooniga jagada. Kindlasti soovime katsetada ka mõnda uudset lahendust kuupsatelliitide valdkonnas,“ lisas Hanson.

Telegrupp ASi juhatuse esimehe Ivo Remmelgi sõnul on tegemist põneva projektiga: „Meil on hea meel koostöö jätkumise üle TTÜga, et ehitada satelliidiprogrammile oluline maajaam. Satelliidi maajaama ehitus on kahtlemata väga suur väljakutse ja vastutus. Selle töö unikaalsus seisneb selles, et kui tavapäraselt kulutatakse taolise süsteemi ehitamiseks sadu tuhandeid eurosid, siis meie loodame selle ära teha oluliselt väiksema summaga kasutades kõige moodsamaid tehnoloogiaid. Satelliidiprogrammis osalemine on meie töötajatele väga oluline motivatsioon, see on võimalus arendada uusi tooteid, mis võiks olla välisturgudel edukad.”

TTÜ–Mektory satelliidiprogrammi missiooniks on tagada piirkonnas uute tehnoloogiate areng ja kõrgetasemeline tööjõud nii Eesti kui ka rahvusvahelistes kosmose- ja tehnoloogiavaldkonna ettevõtetes.

TTÜ oma võimekuselt on insenerihariduse poolest rahvusvaheliselt väga hinnatud ning kõikide muude tehnoloogiliste projektide kõrval nähakse TTÜs olulisena ka kosmosetööstuse valdkonda.