Primary tabs

IT-ettevõttel CGI Eesti on kena tava: selmet jõulude ajal ärikingitusi osta, toetatakse mõnd heategevusorganisatsiooni. Tänavustel pühadel läheb CGI Eesti annetus sihtasutusele Kiusamisvaba Kool, kelle tegevust toetatakse 3000 euroga.

CGI Eesti tegevjuhi Andres Birnbaumi sõnul ulatub CGI Eesti jõuluannetuse traditsioon enam kui kümne aasta tagusesse aega, mil sotsiaalselt vastutustundlik ettevõtlus ja kliendikingituste asendamine heategevusega ei olnud Eesti ärikultuuris veel nii laialt levinud. CGI Eesti jaoks tuli suunamuutus lihtsalt.

„Kui vaatasime seda suurt meenete ja kinkide kogust, mis olime aastate jooksul saanud ning samas ka meie endi soetatud kliendikingitusi, mõistsime, et saame asjadele kuluvat raha kasutada märksa sisukamalt,” meenutab Birnbaum.

Abisaaja selgub hääletusel

CGI Eesti kontorites töötab üle 190 inimese ja neil kõigil on võimalus pakkuda välja annetuse väärilisi heategevusorganisatsioone. Esitatud kandidaatide seast, keda tänavu oli 20, valiti välja kuus. Võitja selgus hääletusel, kus kõik töötajad said taas oma arvamust avaldada. „Eelistame toetada organisatsioone, kellest pole meedias väga räägitud, kes ei saa suuri püsitoetuseid või keda me pole varem toetanud. Valiku tegemisel on oluliseks lähtepunktiks ka väärtused – panustame organisatsioonidesse, kelle väärtused kattuvad meie omadega,” selgitab CGI Eesti turundus- ja kommunikatsioonipartner Mari-Liis Kariste. 

Kariste ütlust mööda edendab jõuluannetuse tänavune saaja, sihtasutus Kiusamisvaba Kool (KiVa), just neid väärtusi, mida ka CGI Eesti kõrgelt hindab. „Sotsiaalne vastutus, võrdne kohtlemine, sallivus ning haridus ja haritus on meilegi prioriteedid. Mul on väga hea meel, et saame seekord abistada ühingut, mis nende teemadega meie üldhariduskoolides tegeleb. Eesti õpilased on PISA testide põhjal maailmatasemel, aga meie soov on, et suurepäraste akadeemiliste võimete kõrval oleks head ka inimestevahelised suhted. Paraku on kiusamine meie koolides endiselt probleem ja selle vähendamisega tuleb kindlasti tegeleda. Hoolivaid, lugupidavaid ja teistega arvestavaid käitumisharjumusi tuleb varakult kujundada,” ütleb Kariste.   

Annetus avab ukse uuele liitujale

Kiusamisvaba Kooli tegevjuhi Triin Toomesaare sõnutsi on CGI Eesti annetus sihtasutusele äärmiselt oluline. Peale rahalise toetuse meie missioonile mõjub annetus meile ka moraalse toetusena – meie tegevust ja lähenemist väärtustatakse ning peetakse sedavõrd oluliseks ja mõjusaks, et meid valiti välja lausa 20 organisatsiooni hulgast,” avaldab Toomesaar.

Annetussumma 3000 eurot võimaldab sihtasutusel liita KiVa programmiga ühe keskmise suurusega Eesti kooli. „Selle summa eest saab koolipere kõik KiVa programmi materjalid, baas- ja täiendkoolitused, mentori ja kogu sihtasutuse spetsialistide toe. Ühe kooli liitumine programmiga algab tavaliselt pool aastat enne programmi rakendamist, seega investeeritakse CGI Eesti annetus koolipere tegemistesse 1,5 aasta jooksul,” selgitab Toomesaar.

Kui kool juba programmi rakendab, pakub sihtasutus kooliperele regulaarset mentorituge ja tasuta regulaarseid täiendkoolitusi, kogemusgruppe, kõiksugu nippe ning varustab kooli vajalike materjalidega. Kiusamisvaba Kooli asutasid kaheksa aasta eest sotsiaalsed ettevõtjad Kristi Liiva ja Rasmus Rask, samuti sihtasutuse praegune juhatuse liige Kristiina Treial, Heateo sihtasutus, Eesti Koolipsühholoogide Ühing ja Avatud Meele Instituut. 

„Kõigil neil valutas süda sellepärast, et uuringute põhjal kannatab väga palju Eesti lapsi kiusamise all. Oleme selle näitajaga erinevate negatiivsete edetabelite tipus. Asutajate suur soov oli seda olukorda teadus- ja tõenduspõhise praktika abil muuta. Erinevate programmide vahel kaaludes otsustati Turu Ülikoolis välja töötatud KiVa programmi kasuks, kuna sel on nii ennetus- kui sekkumismudel ning KiVa tegevuste mõju analüüsitakse igal kevadel,” räägib Toomesaar.

Et Kiusamisvaba Kool on vabaühendus, tuleb töötada piiratud vahenditega. Nii aitab iga panus sammukese kiusamisvabale maailmale lähemale astuda. Iga KiVasse investeeritud euro toob tulevikus kiusamist mitte kogenud inimeste palgatulus tagasi üle 4 euro (kulu-tulususe analüüs Hollandist, Huitsing jt, 2019).

CGI Eesti jõuluannetus annab ühele koolile võimaluse püüelda kiusuvabaks

Fotol: Õuevahetund ühes Tallinna KiVa-koolis

OECD PISA uuringu statistika (2018)

  • Kõige sagedamini kogevad koolis kiusamist 11–12-aastased lapsed
  • Eestis kogeb kiusamist paar korda kuus 25,4% õpilastest – OECD keskmine on 23%
  • Kiusamist kogevate õpilaste PISA testi tulemus on teistest õpilastest keskmiselt 21 punkti madalam
  • Kiusamisvaba Kooli programmi koolides on kuue aasta jooksul kiusamine vähenenud kuni 30%

Allikas: PISA 2018. aasta uuringutulemused, KiVa õpilasküsitlus 2013–2019